Uncategorized

Dobierz dodatki do swojego garnituru

Jeśli wybór garnituru i koszuli masz już za sobą, pora teraz zastanowić się jakie akcesoria będą pasowały do Twojej stylizacji.  Krawat czy mucha męska? Jak nosić poszetkę? Jaki wybrać pasek?  Pytań jest mnóstwo, a my postaramy się odpowiedzieć na wszystkie z nich.

„Mucha czy krawat – co wybrać?” – to jedno z najczęstszych pytań, zadawanych przez mężczyzn, którzy zastanawiają się nad doborem dodatków do swojego garnituru. Tymczasem, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zarówno muchy, jak i krawaty, mają swoich zwolenników. Pewną istotną podpowiedzią może być okazja. Przykładowo, na premierze, w teatrze czy filharmonii lub w trakcie ważnego, wieczornego przyjęcia (po godzinie 19:00), na którym obowiązuje strój typu „black tie”, odpowiedni będzie smoking, a do niego zaś – wyłącznie mucha w kolorze czarnym. W trakcie przyjęć, na których obowiązuje strój „white tie”, właściwym wyborem będzie frak, do którego dopuszczalna jest jedynie biała mucha.
W zestawach biznesowych, lepiej sprawdzi się krawat (mucha jest bowiem wykorzystywana bardzo rzadko), natomiast na ślub czy studniówkę możesz wybrać dowolnie, muchę lub krawat, zgodnie z upodobaniami. Jeśli chcesz wyróżnić się stylem, postaw na muchę, a gdy zależy Ci na klasycznej elegancji – wybierz krawat.
Aby krawat dobrze się prezentował, musi być odpowiedniej długości. Pamiętajmy, że jego końcówka powinna sięgać wysokości połowy klamry paska u spodni. Każda inna długość będzie zaburzać proporcje sylwetki, więc ten szczegół jest niezwykle istotny. Podczas zakupu weźmy więc pod uwagę nasz wzrost i wybierzmy właściwy rozmiar – na rynku mamy krawaty o długości od 145 do 152 cm. O tym, który będzie dla nas najlepszy, w dużej mierze przesądza to, w jaki sposób wiążemy węzeł. Najprostszy four-in-hand wymaga zużycia o wiele mniej materiału niż węzeł półwindsorski czy windsorski. Przy okazji możemy zasięgnąć rady, jaki węzeł jest najlepszy do naszego typu urody. Ogólna zasada jest następująca – wąskie krawaty pasują do panów z zaokrągloną twarzą (wymagają też mniejszych kołnierzyków), grubsze modele wyrównają proporcje w przypadku twarzy szczupłej i pociągłej.
 
W sezonie jesienno-zimowym warto zwrócić uwagę na krawaty wełniane lub tweedowe. Mają ciekawą, grubą fakturę, która doskonale współgra z cięższymi marynarkami, na przykład wykonanymi z wełny czesankowej.
 
Kolor krawata powinien być stonowany, za to można eksperymentować z różnymi fakturami lub zdecydować się na odważniejszy wzór – sprawdzi się na każdej gładkiej koszuli w neutralnym kolorze.

Historia męskich much zaczęła się w XIX wieku, choć – co ciekawe – ich prototypów używano już… 200 lat wcześniej! Do 1880 roku, uznawane były za ważny element w garderobach szykownych i wysoko sytuowanych mężczyzn, którzy doskonale znali kanony ówczesnej mody.
Jeśli zastanawiasz się, jaką muchę męską wybrać do swojego garnituru, pamiętaj, że zasada jest podobna, jak w przypadku krawatów. Choć jej kolor może być dowolny, na większe wyjście z osobą towarzyszącą wybierz model, którego odcień będzie dopasowany do jej kreacji. Do koszuli w stroju półformalnym lub nieformalnym, możesz natomiast wybrać muchę wzorzystą lub gładką, w dowolnym kolorze. Muchy to nie tylko ciekawe dodatki do garnituru. W niebanalnych odcieniach i z ciekawymi deseniami będą stanowić świetne urozmaicenie Twoich codziennych stylizacji, przełamując tym samym ich elegancki wygląd.
Ciekawą propozycją dla miłośników klasycznej elegancji jest np. czarno-biała mucha uszyta ze szlachetnej mieszanki wysokogatunkowego jedwabiu, bawełny, wełny oraz kaszmiru. Zaletą tego modelu jest praktyczna funkcja regulacji obwodu. Mucha męska w takim wydaniu jest na tyle uniwersalna, że będzie świetnym dodatkiem do garnituru na wiele różnych okazji.
Elementem, który na pewno doda charakteru stylizacji jest poszetka. Poszetka to niewielka, ozdobna chusteczka umieszczana w kieszonce marynarki (tzw. brustaszy). Choć jest tylko dodatkiem do garnituru, sprawia, że stylizacja zyskuje elegancki, a przy tym bardzo wyszukany charakter.
W latach 50. i 60. panowie używali przede wszystkim białych i wykrochmalonych poszetek. Z czasem stała się mało popularna, by po latach nastąpił jej wielki powrót do świata mody męskiej w odświeżonej i unowocześnionej wersji. Dziś poszetki mogą być gładkie lub wzorzyste – białe lub multikolorowe.Zgodnie z obowiązującymi zasadami, męską poszetkę należy dobrać kolorystycznie do krawata (bądź muchy), przy czym ważne jest, aby nie była uszyta z tego samego materiału. Poszetkę najlepiej złożyć w trójkąt lub prostokąt i wsunąć do brustaszy, aby wystawała z niej na nie więcej niż 1,5 cm.
Co istotne, poszetka to dodatek, który może być z powodzeniem noszony nie tylko do krawata czy muchy. Jest na tyle uniwersalna, że rewelacyjnie wygląda również w stylizacjach utrzymanych w klimacie casual, np. w duecie z koszulą, która ma nonszalancko rozpięty guzik pod szyją. W takim przypadku należy dobrać ją kolorystycznie do koszuli, marynarki albo skarpetek.

Elegancki, skórzany pasek jest równie ważnym dodatkiem do garnituru jak odpowiednio dobrany krawat czy poszetka. Co więcej, jest bezwzględnie wskazany w przypadku każdej pary spodni, w których znajdują się szlufki. Jeśli szukasz paska do garnituru, wybierz taki, który będzie najbardziej klasyczny – skórzany i zwieńczony metalową, prostokątną klamrą.

You may also like...